Vyhľadávanie

Prístup na sieť

V tomto článku sa dozviete, ako pristupovať k rôznym súborom zdieľaným na lokálnej Yneťáckej sieti, ak používate operačný systém Windows. V tomto príklade je použítý Windows 7, ale rovnako to funguje aj na jeho starších verziách.

Vyhľadanie súboru na sieti

Ako prvé musíte vedieť, kde sa súbor na sieti nachádza. Buď vám presné umiestnenie povie kamarát, alebo môžte použiť niektorý z programov na prehľadávanie siete. Pred vyhľadávaní môžme nastaviť filter ak chcem upresniť vyhľadávanie. V tomto príklade sme hľadali inštalačku operačného systému Ubuntu pomocou Lase. Na obrázku nižšie môžte vidieť príklad výsledkov. V týchto výsledkoch som červenou vyznačil dôležité údaje -  názov počítača a stav dostupnosti (presnejšie DNS názov počítača a farebne označený text online/offline), typ súboru (ikonka predstavujúca typ súboru), cesta k súboru a veľkosť, názov súboru.  Ak je meno protokolu (prva časť URL) file: tak je typ úložiska NMB a ak je ftp: tak sa jedná o FTP typ úložiska.

Pripojenie pomocou NMB

Pripojenie pomocou NMB je jednoduchšie, keďže je podporované priamo v OS Windows a súbory si pred pozretím nemusíte sťahovať na svoj PC. Ak sa chceme dostať k nájdeným súborom, klikneme na názov súboru sa nám objaví okienko s cestou k súboru. Túto cestu si skopíirujeme a vložime do vyhladávača tak ako to je znázornené na obrázku nižšie.

V našom prípade by to bolo file://bodny.ynet.sk/Programy/Ubuntu/.

Skopírovanú cestu vložíme do vyhladávača skopírovanú cestu a dáme enter.

 

Následne stačí stlačiť enter, počkať, kým sa nám zobrazí obsah cudzieho počítača a preklikať sa k súboru, ktorý potrebujeme. Lase nám vypísalo presne cestu k súboru. Následne si môžeme prekopírovať daný súbor alebo ho len otvoriť.


Prístup pomocou protokolu FTP

Ak niekto zdieľa súbory pomocou FTP, máme viaceré možnosti. Najpohodlnejšou je stiahnutie si FTP klienta - program, pomocou ktorého sa budete na druhý počítač pripájať. Ja mám veľmi dobré skúsenosti s Total Commander, pre ktorý je aj robený tento návod. Stiahnite si demoverziu, program nainštalujte a spustite. Následne kliknite v menu Net a vyberte možnosť FTP New Connection. Po slovensky by možnosti mali byť Sieť a Nové pripojenie FTP. Príklad vidíte na obrázku nižšie.Do okna, ktoré sa vám zobrazí zadajte jednú z možností "menopocitaca", "menopocitaca.ynet.sk", "ipadresa"

Následne sa vám na jednej strane programu zobrazí obsah cudzieho počítača, na druhej strane obsah vášho počítača. Pri FTP protokole musíte súbory pred použítím najprv prekopírovať na váš počítač.

Ďalšou možnosťou je použíť klient vstavaný priamo do Windowsu, pre mňa však práca s ním nie je až také pohodlná. Je potrebné, tak ako pri NMB, otvoriť okno prieskumníka a zadať adresu "ftp://menopocitaca", "ftp://menopocitaca.ynet.sk", "ftp://ipadresa"

 

Copyright © 2016 | Ynet
design by musho