Slovenské internáty: Gigabit čoskoro samozrejmý
Uverejnené dňa 21.3.2013 na www.zive.sk
Na vysokoškolské internáty prichádza gigabitový internet. Najďalej sú bratislavské, no nezaháľajú ani inde. Pozrite si, aké majú správcovia plány.
Internetové pripojenie je v súčasnosti pri štúdiu na vysokej škole nutnosťou. Kým v domácnostiach sú mnohí vďační aspoň za stabilné päťmegabitové DSL, na najväčších internátoch – minimálne tých, ktorých školy majú technické študijné obory – si študenti zvykli na vyšší štandard. V súčasnosti dokonca prebieha modernizácia sietí a z pôvodného stomegabitového pripojenia správcovia prechádzajú na gigabitový ethernet.
V Bratislave už má gigabit väčšina
Internet na bratislavských internátoch Slovenskej technickej univerzity Mladosť, Nikosa Belojanisa, Dobrovičova a Jura Hronca spravuje študentská organizácia Ynet. Pod palcom má viac ako 3 200 členov. Počas ostatného víkendu prebiehala na jednom z blokov internátu Mladosť modernizácia siete, ktorá pozostávala z výmeny kabeláže a aktívnych prvkov. Pôvodné zariadenie nahradil prepínač Dell 6248.
Vďaka modernizácii sa ubytovaní študenti dočkali rýchlejšieho pripojenia s rýchlosťou 1 Gbit/s. „Aktuálna zmena sa dotkla jedného zo 16 blokov Mladosti. V predchádzajúcich dvoch rokoch sme už modernizovali 11 blokov,“ uvádza Peter Židovský zo združenia Ynet. Po prerábke dvanásteho bloku má prístup k rýchlemu internetu už približne 1 350 členov.
Zvyšné štyri bloky by podľa Židovského mali nasledovať do konca budúceho akademického roka. Internáty Mladosť sú ako celok k internetu pripojené linkou s konektivitou 2 Gbit/s. Ďalšie dva internáty v správe organizácie už pritom gigabitový internet dostupný majú, a to v domovoch Nikosa Belojanisa a Dobrovičova.
V Žiline budú rozširovať už o rok
V ubytovacích zariadeniach Žilinskej univerzity Veľký diel a Hliny sa o internet pre študentov stará organizácia Internet Klub. Na oboch internátoch majú ubytovaní k dispozícii stomegabitové pripojenia, pričom na dvoch blokoch na Veľkom dieli sú už v súčasnosti zavedené gigabitové prípojky.
Onedlho sa ale rýchlejšieho internetu dočkajú viacerí. „V najbližšom roku plánujeme gigabitovým ethernetom pokryť ďalšie tri bloky. Na izbách tiež budú umiestnené malé prepínače, aby si ich študenti nemuseli nakupovať sami tak, ako po minulé roky,“ informuje vedúci Internet Klubu Andrej Kilvády.
Do piatich rokov by v Žiline chceli gigabitový internet dostať na všetky bloky oboch ubytovacích zariadení. V pláne je tiež posilnenie chrbticovej siete medzi blokmi – zo súčasných 1 až 4 Gbit/s na 10 Gbit/s.
Košice najskôr posilnia chrbticu
Študentská organizácia PCKlub pôsobiaca pri Technickej univerzite v Košiciach spravuje internet na internátoch na Jedlíkovej ulici, Ferka Urbánka, Boženy Němcovej a Rampovej. Relatívne bežné stomegabitové pripojenie je v súčasnosti dostupné na všetkých lôžkach, pričom každý má k dispozícii vlastnú zásuvku.
Zvyšovaniu rýchlostí pre ubytovaných bude predchádzať modernizácia chrbticovej siete. „V blízkej budúcnosti sa na internáte Jedlíkova 9 plánuje zvýšiť kapacita linky pre každý blok na 10 Gbit/s, čo ale bude znamenať výmenu existujúcej optickej kabeláže a chrbticových sieťových prvkov na každom bloku,“ uvádzajú zástupcovia organizácie. Až po tomto kroku príde na rad výmena kabeláže a prepínačov pre pripájanie používateľov.
Wi-Fi ako doplnok
Na bratislavských internátoch je v súčasnosti vybudované aj plné pokrytie bezdrôtovou sieťou začlenenou do medzinárodnej siete Eduroam. Členovia Ynetu sa teda môžu presúvať medzi blokmi či poschodiami a nosiť si tak svoje „pevné“ pripojenie so sebou.
Košický PCKlub spustil testovaciu prevádzku vlastnej Wi-Fi siete zatiaľ na Jedlíkovej 9, pričom vyhodnocuje prevádzku. Internet Klub v Žiline plánuje pokryť internáty Veľký diel bezdrôtovou sieťou maximálne do dvoch rokov, nasledovať bude aj ubytovacie zariadenie Hliny.
Internet s obmedzeniami
Správcovské organizácie nefungujú ako bežní internetoví poskytovatelia, ale sú zriadené formou občianskych združení. Pripojení študenti si preto neplatia priamo za pripojenie k internetu, ale za členstvo v organizácii. Jedna z výhod členstva je práve aj internet. Konektivitu organizáciám dodáva akademická sieť Sanet. Používatelia sa teda okrem štandardných podmienok členstva riadia aj podmienkami Sanetu.
Jedným z opatrení proti zneužívaniu vysokorýchlostných sietí môže byť napríklad dátový limit (Ynet ho neuplatňuje) či prísne postihovanie za nelegálne šírenie súborov cez výmenné siete. Ako odstrašujúci prípad môže slúžiť odpojenie celého internátu Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave.
Rýchle pripojenie však ani zďaleka nie je samozrejmosťou na všetkých vysokoškolských internátoch. O sieť sa totiž zväčša starajú študenti informatických či telekomunikačných odborov. V ubytovacích zariadeniach patriacich pod univerzity netechnického zamerania pevné pripojenie nemusí byť zavedené vôbec. Ako riešenie sa tak ponúka iba relatívne drahý vlastný mobilný internet. V porovnaní s ním sa podmienky Sanetu a správcovských organizácií ani nedajú nazvať obmedzeniami.
Pôvodný článok: http://www.zive.sk/slovenske-internaty-gigabit-coskoro-samozrejmy/sc-3-a-307870/default.aspx