Študenti na internátoch surfujú lacno a rýchlo
Uverejnené 24.02.2004 na www.technologie.etrend.sk
Prevádzkovatelia sietí sa na nezáujem ubytovaných sťažovať nemôžu. Na pripájanie ďalších izieb však nemajú dosť peňazí.
Pripojenie do internetu z internátnej izby, ktoré bolo pôvodne privilégiom členov študentských parlamentov a akademických rád, sa pomaly stáva súčasťou života aj ostatných poslucháčov vysokých škôl.
Rýchlosť pripojenia z internátnych izieb, ktorú využíva vyše tisíc poslucháčov niektorých slovenských univerzít, niekoľkonásobne prevyšuje kapacity komerčne dostupných širokopásmových služieb ADSL a chello.
Podpora vedenia školy
Výhody internátnych dátových sietí zatiaľ využívajú najmä študenti technických smerov. Jednak majú k technológiám bližší vzťah ako poslucháči humanitných smerov, no predovšetkým dokážu sami infraštruktúru vybudovať a prevádzkovať.
Dokumentuje to aj genéza najstaršej internátnej siete YNet v Študentskom domove Mladosť v bratislavskej Mlynskej doline. Na jej začiatku stála partia študentov Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorí si chceli v praxi vyskúšať svoje teoretické vedomosti. Za niekoľko mesiacov dotiahli do internátnych izieb prvé vysokorýchlostné pripojenie do internetu.
V súčasnosti ho podľa predsedu občianskeho združenia Sieť ŠD Mladosť YNet Tomáša Verného využíva takmer tisícka poslucháčov – budúcich architektov, elektrotechnikov, strojných a stavebných inžinierov.
Internátnu sieť s internetovým prístupom majú aj v ubytovacom komplexe Technickej univerzity v Košiciach. Na mŕtvom bode uviazol projekt poslucháčov Univerzity Komenského v Bratislave v Študentskom domove Ľudovíta Štúra. Študenti zastavili pripájanie ďalších izieb, pretože sa nesúhlasili s postupom vedenia univerzity, ktoré prevzalo správu fungujúcich častí siete.
T. Verný k tomu poznamenal, že bez podpory akademických funkcionárov, najmä dekana elektrofakulty, by sa YNet rozbiehal veľmi ťažko. „Vedenie STU nám len udelilo povolenie, do projektu sa nestaralo,“ spresnil.
Štart z ničoho
Peniaze na odštartovanie projektu získal YNet od prvých sto členov v máji roku 2001. Vyzbieralo sa 35-tisíc korún. Niekoľko nadšencov potom strávilo letné prázdniny budovaním optickej chrbticovej siete, ktorá spája všetkých šestnásť blokov Študentského domova Mladosť. Optický kábel, ktorý je jadrom systému, dostali ako sponzorský dar od výskumného ústavu káblov a izolantov VUKI, a.s., Bratislava.
YNet sa najprv so Sanetom prepojil bezdrôtovou linkou vo voľnom pásme 2,4 GHz, ktorá dosahovala priemernú rýchlosť 600 kbit/s. Administrátori spočiatku zápasili s prevádzkovými problémami, pripojenie do Sanetu sa neustále prerušovalo. Spôsobovali to nekvalitné vysielacie zariadenia.
„Chvíľu trvalo, než sme našli tú správnu značku,“ vysvetľuje T. Verný. Združenie potom rádiovú poslednú míľu využívalo až do polovice roka 2002.
Nasledovalo budovanie lokálnych sietí v jednotlivých blokoch internátu, ktoré trvalo tri roky. Technologický vývoj sa však nezastavil a kapacita zariadení sa medzitým zvýšila. Pripojenie v staršej časti siete je preto desaťkrát pomalšie ako v modernejšej, kde študenti komunikujú rýchlosťou 100 Mbit/s.
Okrem surfovania po internete a sťahovania objemných súborov ju využívajú aj na testovanie rôznych aplikácií alebo zariadení. Úplne bežnou záležitosťou sa stali napríklad priame prenosy z webových kamier a videokonferencie medzi jednotlivými izbami.
Približne pred pol druha rokom sa rapídne zvýšila aj rýchlosť pripojenia do internetu. YNet totiž nahradil rádiové spojenie so Sanetom optickou linkou, ktorá za sekundu prenesie 160 megabitov dát. Do projektu zatiaľ vrátane sponzorských darov investoval približne päť miliónov korún.
Bez sponzorov sa nedá
V porovnaní so zákazníkmi komerčných poskytovateľov podstatne pomalšieho širokopásmového prístupu do internetu platia študenti len symbolické sumy. Konkrétne v Mladosti platia YNetu za využívanie siete 200 korún mesačne alebo 1 400 korún ročne, pričom cez letné prázdniny surfujú zdarma.
Rýchlosť pripojenia do internetu sa pohybuje od 500 kbit/s do 8 Mbit/s v závislosti od toho, koľko študentov je práve on line. Na porovnanie, neobmedzené ADSL pripojenie s kapacitou 1,5 Mbit/s stojí vyše štyritisíc korún mesačne a bratislavský operátor káblovej televízie poskytuje prístup do internetu rýchlosťou 768 kbit/s za 1 700 Sk mesačne.
Prevádzkovatelia internátnych dátových sietí sa síce na nezáujem ubytovaných študentov sťažovať nemôžu, no na pripájanie ďalších izieb nemajú dosť peňazí. YNet ročne od svojich členov získa približne milión korún. „Peniaze, ktoré získame z členských poplatkov, ledva pokrývajú náklady na prevádzku siete,“ hovorí T. Verný.
Od fakúlt, ktoré samy trpia nedostatkom peňazí, finančnú pomoc očakávať nemôžu. Pripájanie ďalších lokalít či zvyšovanie súčasnej prenosovej kapacity si T. Verný nevie predstaviť bez podpory sponzorov.
„Vybudovanie kompletnej sieťovej infraštruktúry v jednom bloku študentského domova stojí približne stotisíc korún,“ vyratúva M. Kováčik. Najdrahšou položkou sú zariadenia, ktoré sieť oživujú.
„Našťastie sme väčšinu aktívnych zariadení dostali ako sponzorský dar, alebo sme si ich zapožičali,“ dodáva. Napríklad pri štarte projektu dostali darom počítačový server od spoločnosti S&T Slovakia za 140-tisíc korún. V súčasnosti projekt finančne podporuje konzultačná spoločnosť Accenture, Slovak Telecom, mediálna agentúra Lenox a audiotextová spoločnosť Teltex.
Pôvodný článok: http://technologie.etrend.sk/technologie/studenti-na-internatoch-surfuju-lacno-a-rychlo.html