Nováčikom na STU pomáhajú starší študenti
Uverejnené dňa 7.8.2013 v denníku Pravda
Študenti, ktorí prichádzajú prvý raz na vysokú školu, potrebujú poradiť. Hľadajú informácie o ubytovaní, rady pri vybavovaní potrebných potvrdení, pomoc pri orientácii na škole a postupne, keď sa začne výučba, aj pomoc s učivom. Starší študenti na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave preto spustili jedinečný projekt - študentský koučing. Prebieha zatiaľ na štyroch fakultách STU (fakulta elektrotechniky a informatiky, fakulta informatiky a informačných technológií, materiálovotech-nologická fakulta v Trnave, strojnícka fakulta). „Projekt koučing sme spustili, pretože sme chceli zlepšiť informovanosť študentov prvých ročníkov. Študenti oceňujú všetky rady ohľadne vysokoškolského života, ako aj tipy pre ich ďalší rozvoj. Samozrejme, najväčší úspech majú stretnutia pred niektorými ,zápočtov-kamľ, kde sa môže opakovať učivo," hovorí Peter Pištek, predseda študentskej časti Akademického senátu STU. Prvákov, ktorí nastúpia na fakulty STU, kde koučing prebieha, oslovia na začiatku tútori, upozornia ich na projekt a poskytnú im svoje kontakty, prípadne ich upozornia na prvé stretnutie.
„Študentský koučing funguje aj na univerzitách v zahraničí. Cieľom je, aby starší skúsenejší študenti pomáhali predovšetkým prvákom na bakalárskom štúdiu zvládnuť ťažšie predmety a prekonať rozdiely vo forme štúdia na strednej a na vysokej škole," hovorí prorektor pre vzdelávanie František Horňák. Jedna z fakúlt - Fakulta informatiky a informačných technológií STU - ponúka okrem spomenutého programu pre nováčikov na škole aj ďalšiu novinku. Tí, ktorí štúdium informatiky ešte len zvažujú, môžu sa s fakultou zoznámiť ešte pred podaním prihlášky. Stačí sa zapojiť do projektu AJ Ty v IT. Projekt je určený prioritne dievčatám stredoškoláčkam a jeho hlavným cieľom je prezentovať im informatiku ako odvetvie vhodné aj pre dievčatá. Na stránke www.ajtyvit.sk treba vyplniť prihlášku, hneď potom sa študentke ozve konkrétny mentor či mentorka. S nimi môže potom študentka stráviť deň na fakulte, navštíviť vybrané prednášky, cvičenia, stretnúť sa s ostatnými študentmi a zistiť, ako prebieha výučba. Stránku projektu sa oplatí sledovať aj preto, že počas roka organizuje na fakulte zaujímavé diskusie so ženami v IT. Naposledy stredoškoláčky diskutovali s Petrou Cross, ktorá pracuje v centrále spoločnosti Google v Kalifornii. „Prípravy sa začali už vlani na jeseň a v januári už bežali naplno," hovorí Petra Kotulia-ková, koordinátorka projektu. „Inšpirovalo nás, že študenti informatiky majú najvyššie finančné ohodnotenie na trhu práce a len 5 percent z nich sú dievčatá. Ukázalo sa, že pri rozhodovaní o štúdiu sa boja predovšetkým matematiky. Náš projekt ich presvedčí, že sa jej nemusia báť. Naopak, po štúdiu je o absolventky informatiky veľký záujem a prácu si vždy nájdu. Dokonca, mnohé z dievčat majú prácu dohodnutú už v poslednom roku štúdia." Ko-tuliaková dodáva, že uplatnenie si nájdu v bankách, IT spoločnostiach a všade tam, kde treba logické a technické myslenie." Na STU pôsobia aj ďalšie organizácie, ktoré môžu noví študenti využiť na ľahšie nadviazanie kontaktov v novom prostredí. Svoj študentský spolok či cech má každá fakulta (napr. Študentský cech strojárov, Študentský cech chemikov a pod.). Všetky organizujú kultúrne či vzdelávacie podujatia, prípadne vydávajú časopisy.
Medzi študentmi a študentkami informačných technológií je obľúbené študentské združenie YNET, ktoré zriadilo a dodnes prevádzkuje internetovú sieť na internátoch STU. Členovia združenia tak v praxi počas školy získavajú skúsenosť so správou či upgrade veľkých sietí a správou serverov. Združenie organizuje aj prednášky a stretnutia s IT osobnosťami.