Pri rozhodovaní o vysokej škole pomôže aj ponuka ubytovania či atraktívne študentské spolky
Uverejnené dňa 5.2.2013 na www.stuba.sk
Študentské spolky, vlastná televízia, športové kluby, ale aj pomoc od starších spolužiakov v rámci projektu koučing – to nájdu študenti na Slovenskej technickej univerzite.
Študentský koučing je nový projekt študentov Slovenskej technickej univerzity. Informácia o projekte môže byť zaujímavá pre všetkých mladých ľudí, ktorí sa práve rozhodujú, na ktorú univerzitu si podať prihlášku a obávajú sa nového prostredia a náročnosti štúdia.
„Rozhodli sme sa spustiť tento projekt, pretože sme chceli zlepšiť informovanosť študentov prvých ročníkov. Hovoríme nielen o štúdiu na Slovenskej technickej univerzite, ale pomáhame aj s informáciami o meste a aktivitách mimo univerzity. Medzi novými študentmi majú mimoriadny ohlas najmä stretnutia pred „zápočtovkami“, na ktorých opakujeme učivo. Chodí na ne veľa študentov, lebo im pomáhajú,“ hovorí Peter Pištek, predseda študentskej časti Akademického senátu STU.
Projekt študentského koučingu či tútorstva funguje už druhý rok na Fakulte elektrotechniky a informatiky a na Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Tento akademický rok sa projekt rozbehol na Materialovotechnologickej fakulte STU a pridáva sa aj Fakulta chemickej a potravinárskej technológie a Stavebná fakulta STU.
"Študentský koučing či mentoring funguje aj na univerzitách v zahraničí. Cieľom je, aby starší skúsenejší študenti pomáhali predovšetkým prvákom na bakalárskom štúdiu, najmä zvládnuť ťažšie predmety a prekonať rozdiely vo forme štúdia na strednej a na vysokej škole,“ hovorí prorektor pre vzdelávanie František Horňák.
Na STU pôsobia aj ďalšie organizácie, ktoré môžu noví študenti využiť na ľahšie naviazanie kontaktov. Svoj študentský spolok má každá fakulta, všetky organizujú kultúrne a športové či vzdelávacie podujatia. Obľúbené je študentské združenie YNET, ktoré prevádzkuje internetovú sieť na 4 internátoch STU. Členovia v praxi získavajú skúsenosť so správou veľkých sietí, správou serverov či upgrade-om sieti. V ponuke sú aj prednášky a stretnutia s inšpiratívnymi osobnosťami.
Na Strojníckej fakulte STU sa možno pridať k ďalšiemu zaujímavému tímu, ktorý skonštruoval a jazdí na pretekoch so študentskou formulou.
Študenti, ktorých lákajú médiá sa môžu pridať do tímu mc2 – študentskej televízie, ktorá vysiela správy o dianí na univerzite. Na STU pôsobí aj študentské rádio a vychádza niekoľko študentských časopisov.
Jednotlivé výskumné tímy na fakultách STU spolupracujú na projektoch so zahraničnými výskumnými inštitúciami a s firmami. STU vysiela študentov na pobyt aj v rámci dohôd uzatvorených s jednotlivými univerzitami na svete, ako aj v rámci medzinárodných programov na podporu mobility (napr. Erazmus). Stáže študentov zabezpečuje aj niekoľko študentských organizácii (IAESTE, AISEC, BEST...).
Mobility študentov uľahčuje aj to, že STU vlastní ako jedna z dvoch slovenských univerzít prestížne označenie ECTS label, udeľované Európskou komisiou. Toto označenie potvrdzuje, že všetky študijne programy na STU sú v súlade s európskym kreditovým systémom. Ak má univerzita túto značku, je to signál kvality pre domácich aj pre zahraničných študentov. Tí domáci vedia, že ak sa časť štúdia rozhodnú absolvovať v zahraničí, tamojšie univerzity im uznajú každú skúšku, ktorú absolvovali na STU.
STU ponúka študentom ubytovanie v 7 študentských domovoch v Bratislave a v dvoch v Trnave. Vo všetkých je možné pripojiť sa na internet priamo na izbe a k dispozícii sú aj vyhradené miestnosti s pripojením. Postupne prebieha rekonštrukcia internátov a výmena nábytku.
STU ponúka študentom aj zaujímavé športové aktivity (lyžiarske kurzy, plávanie, splavy, tenis, florbal, atď), súčasťou univerzity sú zaujímavé športoviská ako plaváreň či lezecká stena. Študenti môžu využívať aj atletický štadión Atletického oddielu Slávia STU, alebo strelnicu Streleckého klubu STU. Študenti sa môžu tiež stať členmi vysokoškolského umeleckého súboru Technik (folklórny súbor, spevácky zbor, komorný orchester).